Praktické informace na cestu do Černé hory

Před pobytem v Černé Hoře je vhodné si zjistit základní informace, které jsou pro turisty zajímavé a také mohou být zároveň i velmi důležité v případě, že se ocitnou v nesnázích. Černá Hora je sice evropskou zemí, nicméně v některých záležitostech zde panují odlišné podmínky nežli v ČR.

Čas

V Černé Hoře je stejný čas jako v České republice (SEČ), tedy o hodinu více nežli je Greenwichský čas (GMT). Platí zde stejně jako u nás letní a zimní čas. Zimní čas nastává od konce ledna do konce října.

Čím platit?

Platí se eurem po celé zemi. Ve větších městech je dostatečné množství bankomatů, které akceptují běžně používaní bankovní karty. Při placení se častěji používají reálné peníze, platby kartou nejsou v Černé Hoře tak obvykle, mnoho obchodů a podniků je nebere.

Doklady

Pro cestování do Černé Hory není zapotřebí vízum ani cestovní pas. Pro turistický pobyt postačí mít jen platný občanský průkaz. Pakliže v zemi hodláte trávit dobu delší než 90 dnů, pak je zapotřebí mí u sebe cestovní pas.

Jak se dorozumět?

V zemi se mluví černohorštinou, což je jeden z jihoslovanských jazyků. Je tak dosti podobný naší řeči. V případě potřeby se lze domluvit anglicky. S cizí řečí je to však obtížnější mimo letoviska a hlavní turistické oblasti. V určitých oblastech se dá domluvit také italsky.

V jižní části země hodně místních mluví albánštinou.

Bezpečnost

Černá Hora je dnes považována za bezpečnou zemi pro turisty. Je však dobré zjistit si, jaké zvyky v dané oblasti panují, a to i vzhledem k rozdílnostem v náboženství. Zejména mimo hlavní letoviska je tak nutné nijak nevybočovat. Lidé v Černé Hoře jsou však vesměs k turistům přívětiví.

Zdravotní péče

Zdravotnictví je v Černé Hoře na poměrně vysoké úrovni. V každém větším městě najdete zdravotnické zařízení, kde bez problémů ošetří cizince.

Před odjezdem je vhodné si zařídit cestovní pojištění. Evropský průkaz pojištění, který má každý občan České republiky, totiž zahrnuje pouze základní lékařskou péči, která je bezplatná.

Turisté, kteří vyrážejí do Černé Hory, nemusejí mít žádná zvláštní očkování, stačí jen ta, na která jsme zvyklí u nás, tedy očkování proti tetanu atp.

Důležitá telefonní čísla

  • Policie 122
  • Hasiči 123
  • Záchranná služba 124

Zásuvky

Zásuvky mají stejnou normu jako v České republice, je zde zaveden proud 220V/50Hz.

Internet

Internet je v dnešní době volně dostupný v mnoha hotelech, restauracích, kavárnách, knihovnách a dalších místech. Obtížnější dostupnost může být pouze v odlehlejších horských oblastech.

Telefonování

Černá Hora má předčíslí +382. Pro telefonování platí stejné podmínky jako pro většinu Evropy. Pokrytí je velmi dobré.

Doprava

Hlavním dopravním uzlem v zemi je Podgorica. Právě sem směřuje většina dálkových spojů, linkové autobusy pak projíždějí prakticky všemi letovisky a městy na pobřeží.

Vlaky, které míří ze srbského Bělehradu, končí v Baru. Železniční síť není hustá, je zde vlastně jen hlavní trať, která vede z Baru přes Podgoricu do Bělehradu. Mezi Podgoricou a Bělehradem jezdí vlaky zhruba čtyřikrát denně.

Doprava vlastním nebo pronajatým automobilem je zde bezproblémová. Je třeba si dát pozor na „živější“ černohorské řidiče. Pokud cestujete vlastním vozidlem, je zapotřebí mít s sebou potvrzení o vlastnictví vozidla, povinné ručení ( Zelenou kartu). Na silnicích se neplatí žádné mýtné, výjimky tvoří úsek od Skadarského jezera k moři a vjezdy do národních parků.

Půjčovny vozidel

Pronájem vozidel je možný v každém větším městě. Obvykle zde auta pronajímají zaběhlé evropské společnosti. Využít lze ale i místních půjčoven aut. Při zapůjčení vozidla je potřeba si zkontrolovat, zda má vozidlo pojištění.