Počasí v Černé Hoře

Počasí v Černé Hoře je typicky balkánské. Zatímco u moře jsou teploty v letních měsících hodně vysoké, ve vyšších nadmořských výškách jsou daleko nižší. Na to je potřeba myslet zejména při výletech do hor, kdy je doporučováno brát si s sebou i nějaký teplejší oděv. Teplotní výkyvy jsou také znatelné v různých koutech země.

[index]Počasí v Černé Hoře

Teploty

V Černé Hoře převažují mírné zimy a velmi teplá léta. Toto platí zejména pro oblasti u pobřeží Jaderského moře, kde se nacházejí známá a hojně navštěvovaná letoviska. Jiná situace panuje v horách, kde zimy mohou být hodně tuhé, v letních měsících se pak počasí hodně často mění.

Nejteplejším obdobím v roce jsou měsíce červenec a srpen, kdy se průměrné teploty v nočních hodinách pohybují kolem 20°C, přes den je pak průměr kolem 30°C.

Nejchladnějším měsícem je v Černé Hoře leden, kdy ranní teploty v průměru dosahují 4°C, odpolední pak 12°C.

V horách jsou teploty dosti odlišné. V lednu je ranní průměr kolem -5°C. I během letních měsíců pak minima dosahují pouze teplot kolem 10°C, maxima jsou pak těsně nad hranicí 20°C.

Srážky

Nejvýznamnější srážkové období nastává v Černé Hoře zpravidla v posledních dvou měsících v roce. Z hlediska turistiky je naopak dobré, že měsíce červenec a srpen patří ke srážkově nejchudším v celém roce.

Průměrné roční srážky se v přímořských oblastech pohybují od 1300mm do 2000mm. V letních měsících je sice minimum srážek, nicméně deště bývají často velmi intenzivní. Na to je třeba si dát pozor.

Celkové klimatické podmínky v Černé Hoře jsou velmi vhodné pro letní turistiku. Do země se však dá vypravit také v jarních či podzimních měsících, kdy už teploty sice nejsou tak vysoké, nicméně v porovnání se střední Evropou Černá Hora nabízí daleko lepší podmínky.

Závěrem lze dodat, že hlavně v jižní části země je vyšší oblačnost. V letním období však převládá jasné počasí bez mraků, naopak zjara je oblačnosti nejvíce.